روغن زیتون و خواص آن

روغن زیتون

آیا روغن زیتون می تواند رشد مو را تحریک کند؟

روغن زیتون ، معمولاً به رنگ زرد روشن یا سبز روشن ، روغنی است که به طور طبیعی با فشار دادن زیتون استخراج می شود. به طور معمول از منطقه مدیترانه وارد می شود – خصوصاً اسپانیا ، یونان و ایتالیا.

روغن زیتون سرشار از اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها است. این ترکیب شیمیایی بی نظیر بخشی از این است که چرا برخی از فرهنگ ها از آن برای بهبود بافت و ظاهر مو استفاده کرده اندبرای قرن هامنبع قابل اعتماد.

حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روغن زیتون می تواند پوست سر شما را تسکین دهد ، فولیکول مو را تقویت کند و رشد مو را به طور بالقوه تحریک کند. 

تحقیق

در یک  مطالعه روی موش هامنبع قابل اعتمادمحققان دریافتند كه استفاده از مواد مشتق شده از درخت زیتون باعث افزایش رشد مو می شود. با این حال ، این مطالعه مطمئناً آنچه را که باید در مورد روغن زیتون و رشد مو بدانیم ، به ما نمی گوید.

اول ، ما نمی دانیم که آیا این نتایج به موهای انسان می رسد یا نه. دوم ، ما نمی دانیم که آیا روغن زیتون همان اثر سایر عناصر درخت زیتون را خواهد داشت یا خیر.

ما این را می دانیم: روغن زیتون میوه درختی به نام Olea europaea است و چربی بنام اسید اولئیک بیشتر ترکیب روغن زیتون را تشکیل می دهد. اسید اولئیک خاصیت آنتی اکسیدانی دارد ، کهمیتواند کمک کندمنبع قابل اعتماد اثرات ریزش مو را کند کند.

محصولات زیتون نیز میتواند است  خواص ضد باکتریایی داشته باشد،منبع قابل اعتماد که به طور بالقوه می تواند در پوست سر نقش داشته باشد.

روغن زیتون پتانسیل کمک به کاهش و جلوگیری از خرد شدن شکافها را نشان داده است.

بنابراین در حالی که ممکن است شواهد مشخصی نداریم مبنی بر اینکه روغن زیتون باعث تقویت رشد مو می شود ، می دانیم که این ماده دارای خصوصیات محافظتی و تغذیه ای است که ممکن است موهای شما را سالم تر جلوه دهد.

این خصوصیات ممکن است این حس را ایجاد کند که موهای شما سریعتر رشد می کنند ، حتی اگر هیچ مدرکی مبنی بر وجود روغن زیتون در رشد موها وجود نداشته باشد.

 
درمان موها با زیتون

روغن زیتون یک ماده فعال در بسیاری از محصولات مو از جمله برخی از شامپوها و نرم کننده ها  و ماسک ها محسوب می شود.

اگر ترجیح می دهید موهای خود را با روغن خالص زیتون درمان کنید ، می توانید با استفاده از آن به عنوان ماسک DIY بر روی سر خود این کار را انجام دهید . در اینجا مراحل استفاده از روغن زیتون در تلاش برای تقویت رشد مو آورده شده است:

نحوه انجام ماسک مو روغن زیتون

  1. حدود 1/8 تا 1/4 از یک فنجان روغن زیتون را برای درمان کل سر خود اندازه بگیرید. به خاطر داشته باشید که همه روغن ها به پوست و فولیکول های مو جذب نمی شوند. کمتر بیشتر است همیشه می توانید تعداد دفعات بیشتری استفاده کنید ، اما سخت است که یک بار بیش از حد موهای خود را چرب کنید.
  2. دستان خود را به هم بمالید تا روغن کمی در کف دست شما گرم شود.
  3. روغن را به آرامی و به آهستگی داخل پوست سر خود ماساژ دهید. توجه خاصی به تاج سر خود کنید ، روغن را به سمت ریشه موهای خود بکشید. همچنین مقداری روغن زیتون را در انتهای موهای خود اضافه کنید تا به ترمیم شکافهای شکسته کمک کند.
  4. موهای خود را با کلاه دوش بگیرید و بگذارید روغن درمانی در پوست سر شما خیس شود. بسیاری از افراد اجازه می دهند روغن برای حداقل 15 دقیقه جذب شود – هرچند هیچ مدرکی برای اثبات این که چه دوره زمانی مفیدتر باشد وجود ندارد.
  5. برای از بین رفتن چربی باید موهای خود را شامپو کنید. موهای خود را با آب ولرم و شامپوی مورد علاقه خود بشویید. از آب گرم خودداری کنید ، زیرا می تواند به موهای شما آسیب برساند. برای بیرون کشیدن روغن لازم است دو بار یا بیشتر از آن استفاده کنید ، بشویید و تکرار کنید.

به خاطر داشته باشید که نیازی به انجام این روش درمانی روزانه ندارید.

استفاده از ماسک روغن زیتون یک بار در هفته یا حتی دو بار در ماه می تواند برای دیدن موهای قوی تر کافی باشد. تا آنجا که پتانسیل رشد مو در این درمان وجود دارد ، مسافت پیموده شده شما ممکن است متفاوت باشد.

ماسک مو دو فاز حاوي روغن زیتون 200 ميل

خرید ماسک مو حاوی روغن زیتون

آیا روغن زیتون مرطوب کننده خوبی برای چهره شماست؟

روغن زیتون از زیتون گرفته شده و جزء رژیم های مدیترانه ای است. این روغن هنگام مصرف فواید غذایی زیادی دارد ، اما به طور مکرر روی پوست و مو نیز استفاده می شود.

در مورد فواید استفاده از روغن زیتون روی صورت بیشتر بدانید و نحوه استفاده از آن را برای بهترین نتیجه کشف کنید.

فواید روغن زیتون برای پوست و صورت

برخی از فواید احتمالی روغن زیتون برای پوست شامل موارد زیر است:

1. محتوای آنتی اکسیدانی

روغن زیتون ممکن است به جلوگیری از علائم زودرس پیری روی پوست کمک کند.

روغن زیتون به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند ، ماده ای است که از اکسیداسیون جلوگیری می کند. اکسیداسیون فرایندی است که می تواند رادیکالهای آزاد تولید کند ، مواد شیمیایی هستند که به طور بالقوه می توانند به سلولها آسیب رسانند و ممکن است در پیشرفت سرطان نقش داشته باشند .

آنتی اکسیدان ها هنگام استفاده روی پوست ، می توانند از پیری زودرس جلوگیری کنند. همچنین برخی تحقیقات حاکی از آن است که قرار دادن روغن زیتون بر روی پوست پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است با سلولهای مسبب سرطان مبارزه کند.

در این مطالعه ، دانشمندان روغن را روی پوست موشهایی که در معرض اشعه ماوراء بنفش بالقوه مضر (UV) قرار داشتند ، قرار دادند. رشد تومور در موشهایی که روغن زیتون بر روی پوست خود داشتند در مقایسه با کسانی که نکردند ، به طور قابل توجهی کمتر بود.

دانشمندان برای درک اثرات آنتی اکسیدان روغن زیتون بر روی پوست انسان باید تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام دهند.

2. مقدار ویتامین

روغن زیتون حاوی ویتامین های محلول در چربی A ، D ، E و K. برخی از این ویتامین ها برای پوست مفید هستند.

به عنوان مثال ، مردم در طول تاریخ از روغن ویتامین E به صورت موضعی برای معالجه انواع بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس و اگزما استفاده کرده اند .

3. اثرات ضد باکتریایی

ثابت شده که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی است. با این وجود ، مطالعات بسیار کمی در مورد توانایی روغن زیتون در کنترل باکتری های روی پوست وجود دارد.

یک مطالعه کوچک به بررسی تأثیر استفاده از روغن زیتون و روغن نارگیل بر باکتریهای استافیلوکوکوس اورئوس بر روی پوست پرداخت. نتایج نشان داد که هر دو روغن دارای خواص ضد باکتریایی هستند ، اما روغن نارگیل در از بین بردن باکتریها مؤثرتر است.

با این وجود ، ممکن است بعضی اوقات از روغن زیتون برای درمان عفونت های باکتریایی پوست استفاده شود. همچنین ممکن است بهبودی در افراد مبتلا به زخم پا ناشی از دیابت نوع 2 بهبود یابد .

4- اثر مرطوب کنندگی

روغن زیتون یک مرطوب کننده طبیعی محبوب است که اغلب برای نرم کردن پوست و مو استفاده می شود. 

 
 
نحوه استفاده روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون ماده ای در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی ، از جمله شستشوی صورت ، شستشوی بدن ، صابون و لوسیون ها است. روش های دیگر استفاده از روغن زیتون روی پوست عبارتند از:

مرطوب کنندگی و ضد آٰفتاب سوختگی

برخی از افراد از روغن زیتون به عنوان لوسیون مرطوب کننده با استفاده از مستقیم آن بر روی پوست ، قبل از لایه برداری استفاده می کنند. از طرف دیگر ، روغن را می توان روی پوست مرطوب استفاده کرد تا از احساس چرب شدن پوست جلوگیری شود.

براساس مطالعه اثرات آنتی اکسیدانی آن بر روی موش ها ، روغن زیتون میتواند هنگام استفاده در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب بسیار مفید باشد.

 

کرم مرطوب کننده تیوپی حاوی روغن زیتون 100 میل

خرید کرم مرطوب کننده حاوی روغن زیتون

 

لایه بردار

برای لایه برداری صورت و بدن و درمان مناطقی از پوست خشک یا پوسته پوسته شده ، فرد می تواند روغن زیتون و نمک دریا را برای تهیه یک اسکراب مخلوط کند.

افراد باید از نمک ریز دانه را بر روی صورت و سایر مناطق حساس استفاده کنند و دانه های درشت را بر روی بقیه بدن.

پاک کننده آرایش چشم

روغن زیتون هر ماده ضد آب را در آرایش چشم تجزیه می کند و باعث می شود راحت تر از بین بروند.

برای از بین بردن آرایش چشم ، کافی است چند قطره روغن زیتون را به یک توپ پنبه ای اضافه کرده و ناحیه چشم را به آرامی پاک کنید.

ماسک صورت

افرادی که پوست خشک دارند ممکن است مزایای استفاده از ماسک صورت روغن زیتون را داشته باشند. روغن زیتون که با ترکیباتی مانند سفیده تخم مرغ ، عسل یا جو دوسر مخلوط شده است می تواند صورت را نرم و آبرسانی کند.

درمان چین و چروک

روغن زیتون به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان ، میتواند باعث کاهش پیری پوست و چین و چروک شود. روغن را می توان در شب و یا بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب در اطراف ناحیه چشم استفاده کرد.

چرب کردن جای زخم

ویتامین ها و سایر آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون میتواند با کمک به سلول های پوستی در بازسازی ، جای زخم ها را محو کنند.

به سادگی روغن محلول را در زخم ها ماساژ دهید یا آن را با آب لیمو مخلوط کنید تا مناطقی از به دلیل فشار خون بالا در آن قسمت پوست تیره شده است  جای زخم درمان شود.

روغن زیتون همچنین میتواند برای جلوگیری یا درمان علائم کشیدگی عضلات استفاده شود ، اگرچه مطالعاتی در مورد اثربخشی آن نتایج متفاوتی یافته است.

روغن آرگان و خواص آن

خواص روغن آرگان

12 فواید و کاربردهای روغن آرگان

 

روغن آرگان قرن ها جزء غذاهای اساسی آشپزی در مراکش بوده است – نه تنها به دلیل عطر و طعم لطیف و مغذی ، بلکه دارای طیف گسترده ای از مزایای بالقوه سلامتی است.

این روغن گیاهی که به طور طبیعی وجود دارد و از هسته میوه درخت ارگان گرفته می شود.

اگرچه بومی مراکش است ، اکنون روغن آرگان در سراسر جهان برای انواع کاربردهای آشپزی ، آرایشی و دارویی استفاده می شود.

در این نوشته 12 مورد از مهمترین مزایای سلامتی و استفاده از روغن آرگان توضیح داده شده است.

1. حاوی مواد مغذی ضروری است

روغن آرگان در درجه اول از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است.

بیشتر چربی روغن آرگان از اولئیک و اسید لینولئیک ناشی می شود ( 1 ).

تقریباً 29-36٪ از میزان اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 حاصل می شود و این منبع خوبی برای این ماده مغذی اساسی است ( 1 ).

اسید اولئیک ، اگرچه ضروری نیست ، اما 43-49٪ از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است. همچنین موجود در روغن زیتون ، اسید اولئیک به دلیل تأثیر مثبت بر سلامت قلب مشهور است ( 1 ،2منبع قابل اعتماد)

علاوه بر این ، روغن آرگان منبع غنی ویتامین E است که برای پوست ، مو و چشم سالم لازم است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند است ( 1 ).

خلاصه : روغن آرگان منبع خوبی از اسیدهای چرب لینولئیک و اولئیک است ، دو چربی که به عنوان سلامتی شناخته شده است. همچنین دارای مقادیر زیادی ویتامین E است.

 

۲- دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است

ترکیبات مختلف فنلیک موجود در روغن آرگان احتمالاً دلیل بسیاری از ظرفیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی روغن آرگان است.

روغن آرگان سرشار از ویتامین E یا توکوفرول است که یک ویتامین محلول در چربی است و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مضر رادیکالهای آزاد عمل می کند ( 1 ).

سایر ترکیبات موجود در روغن آرگان مانند CoQ10 ، ملاتونین و استرولهای گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی آن نقش دارند (3منبع قابل اعتماد، 4منبع قابل اعتماد، 5منبع قابل اعتماد)

یک مطالعه اخیر نشان داد که کاهش قابل توجهی در نشانگرهای التهابی در موشهایی که از روغن ارگان تغذیه می شوند قبل از قرار گرفتن در معرض سم کبدی بسیار التهابی ، در مقایسه با گروه کنترل (6منبع قابل اعتماد)

علاوه بر این ، برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان نیز می تواند مستقیماً بر روی پوست شما اعمال شود تا التهاب ناشی از صدمات یا عفونت ها کاهش یابد (7منبع قابل اعتماد)

اگرچه این نتایج دلگرم کننده است ، تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده از روغن آرگان در داروهای انسانی برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مورد نیاز است.

خلاصه: ترکیبات متعدد موجود در روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو کمک کند ، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.


خرید کرم مرطوب کننده تیوپی حاوی روغن آرگان
 

۳. ممکن است سلامت قلب را تقویت کند

روغن آرگان منبع غنی از اسید اولئیک است که یک چربی امگا 9 اشباع نشده و غیر اشباع است ( 1 ).

اسید اولئیک همچنین در چندین غذای دیگر از جمله روغن آووکادو و روغن زیتون وجود دارد و اغلب به اثرات محافظتی در قلب مورد توجه است (2منبع قابل اعتماد، 8منبع قابل اعتماد)

یک تحقیق کوچک انسانی خاطرنشان کرد: روغن آرگان از نظر تأثیر آن بر میزان آنتی اکسیدان در خون با روغن زیتون در کاهش خطر بیماری قلبی مشابه است (9منبع قابل اعتماد)

در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر ، مصرف بیشتر روغن آرگان با سطح پایین تر کلسترول LDL “بد” و سطح بالاتر آنتی اکسیدان ها در خون همراه بود (10منبع قابل اعتماد)

در یک مطالعه در مورد خطر بیماری های قلبی در 40 فرد سالم ، افرادی که روزانه 15 گرم روغن آرگان مصرف کرده اند به مدت 30 روز ، به ترتیب 16٪ و 20٪ کاهش در سطح “بد” LDL و تری گلیسیرید را تجربه کردند ( 11 ).

اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما مطالعات بیشتری برای درک بهتر چگونگی پشتیبانی روغن آرگان از سلامت قلب در انسان لازم است.

خلاصه: اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های روغن آرگان ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کنند ، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

 

۴- ضد دیابت

برخی تحقیقات اولیه حیوانات نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند .

دو مطالعه منجر به کاهش چشم گیری در قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موش هایی که رژیم غذایی با قند زیاد را در کنار روغن آرگان داشتند تغذیه می کنند (12منبع قابل اعتماد، 13منبع قابل اعتماد)

این مطالعات تا حد زیادی این مزایا را به محتوای آنتی اکسیدان روغن نسبت داده اند.

با این حال ، چنین نتایج لزوماً دلالت بر این ندارند که تأثیرات مشابهی در انسان دیده می شود. بنابراین ، تحقیقات انسانی لازم است.

خلاصه: برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است قند خون و مقاومت به انسولین را کاهش دهد تا از ابتلا به دیابت جلوگیری کند. این گفته ، مطالعات انسانی فاقد آن است.

 

۵- ضد صرطان

روغن آرگان ممکن است رشد و تولید مثل سلولهای سرطانی خاص را کند کند.

یک مطالعه لوله آزمایش از ترکیبات پلی فنلی از روغن آرگان به سلولهای سرطانی پروستات استفاده کرد. عصاره رشد 50٪ سلولهای سرطانی را نسبت به گروه کنترل مهار کرد (14منبع قابل اعتماد)

در یک آزمایش لوله آزمایش دیگر ، یک مخلوط از نظر دارویی از روغن آرگان و ویتامین E میزان مرگ سلولی در نمونه های سلولی سرطان پستان و روده بزرگ را افزایش داده است (15منبع قابل اعتماد)

اگرچه این تحقیق مقدماتی جالب توجه است ، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا روغن آرگان می تواند برای درمان سرطان در انسان مورد استفاده قرار گیرد یا خیر .

خلاصه: برخی از مطالعات لوله آزمایش اثرات بالقوه مبارزه با سرطان روغن آرگان را نشان داد ، اگرچه مطالعات بیشتری لازم است.

۶. ضد پیری پوست

 

روغن آرگان به سرعت به یک ماده محبوب بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل شده است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف رژیم غذایی روغن آرگان ممکن است با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو باعث کند شدن روند پیری شود (16منبع قابل اعتماد)

همچنین ممکن است از ترمیم و مراقبت از پوست سالم هنگام استفاده مستقیم بر روی پوست شما پشتیبانی کند ، بنابراین علائم بصری پیری را کاهش می دهد (7منبع قابل اعتماد)

برخي مطالعات انساني نشان مي دهد كه روغن آرگان – هضم شده و به طور مستقيم مصرف مي شود – براي افزايش خاصيت ارتجاعي پوست و هيدراسيون در زنان يائسه مؤثر است17منبع قابل اعتماد، 18منبع قابل اعتماد)

درنهایت ، تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

خلاصه: چند مطالعه کوچک نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است در کاهش علائم پیری ، چه در هنگام مصرف و یا مستقیم روی پوست شما موثر باشد.

۷. ضد مشکلات پوست

روغن آرگان برای ده ها سال به ویژه در شمال آفریقا ، از آنجا که منشاء درختان آرگان است ، یک درمان خانگی محبوب برای درمان مشکلات التهابی پوست است.

اگرچه شواهد علمی محدودی در مورد توانایی روغن آرگان در درمان عفونتهای خاص پوست وجود دارد ، اما هنوز هم به طور مکرر برای این منظور استفاده می شود.

با این حال ، تحقیقات فعلی نشان می دهد که روغن آرگان حاوی چندین ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است ، به همین دلیل به نظر می رسد که این امر باعث درمان بافت پوست می شود (7منبع قابل اعتماد)

به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه: در حالی که روغن آرگان به طور سنتی برای درمان عفونت های پوستی استفاده می شود ، شواهد محدودی برای حمایت از این امر وجود دارد. گفته می شود ، ترکیبات ضد التهابی ممکن است به نفع بافت پوست باشد.

۸. بهبودی آثار زخم

روغن آرگان ممکن است روند بهبود زخم را تسریع کند.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که افزایش قابل توجهی در ترمیم زخم در موش هایی که روغن آرگان در سوختگی درجه دو آنها دو بار در روز به مدت 14 روز نشان داده شده است (19منبع قابل اعتماد)

اگرچه این داده ها با اطمینان خاصی اثبات نمی کنند ، اما نشان دهنده نقش احتمالی روغن آرگان در بهبود زخم ها و ترمیم بافت ها است.

گفت: تحقیقات انسانی لازم است.

خلاصه: در یک مطالعه حیوانات ، روغن آرگان برای سوزاندن زخم ها بهبود یافته تسریع شده است. با این حال ، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

۹. اثر مرطوب کنندگی پوست و مو

اسیدهای اولئیک و لینولئیک که بیشتر چربی روغن آرگان را تشکیل می دهند مواد مغذی حیاتی برای حفظ پوست و موی سالم هستند ( 1 ، 20 ).

روغن آرگان اغلب به طور مستقیم بر روی پوست و مو تجویز می شود اما ممکن است هنگام مصرف نیز موثر باشد.

در یک مطالعه ، هر دو کاربرد خوراکی و موضعی روغن آرگان باعث افزایش رطوبت پوست در زنان یائسه شد (18منبع قابل اعتماد)

اگرچه در مورد استفاده خاص از روغن آرگان برای سلامتی مو تحقیق خاصی صورت نگرفته است ، اما برخی تحقیقات نشان می دهد روغنهای گیاهی دیگر با مشخصات غذایی قابل مقایسه ممکن است باعث کاهش انتهای شکاف و سایر آسیبهای مو شوند (21منبع قابل اعتماد)

خلاصه: روغن آرگان از محبوبیت زیادی برای مرطوب کردن پوست و مو استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب موجود در روغن آرگان ممکن است از پوست سالم و آبرسان پشتیبانی کرده و آسیب های مو را کاهش دهد.

ماسک مو دو فاز حاوي روغن آرگان 200 ميل

خرید ماسک مو حاوی روغن آرگان
 

۱۰. اغلب برای درمان و جلوگیری از علائم گرفتگی عضلات استفاده میکنند

از روغن آرگان غالباً برای جلوگیری و کاهش علائم کشش استفاده می شود ، اگرچه هیچ تحقیقی برای اثربخشی آن انجام نشده است.

در واقع ، هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد هر نوع درمان موضعی ابزاری مؤثر برای کاهش علائم کشش است (22منبع قابل اعتماد)

با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند – به همین دلیل است که بنابراین بسیاری از افراد موفقیت در استفاده از آن را برای علائم کششی اذعان میکنند (7منبع قابل اعتماد، 17منبع قابل اعتماد)

خلاصه: روغن آرگان غالباً به عنوان درمانی برای درمان علائم کششی مورد استفاده قرار می گیرد.

۱۱. ضد آکنه

برخی منابع ادعا می کنند روغن آرگان یک درمان مؤثر برای آکنه است ، اگرچه هیچ تحقیق علمی سختگیرانه ای از این امر پشتیبانی نمی کند.

گفته می شود ، ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی روغن آرگان ممکن است از کاهش قرمزی و تحریک پوست ناشی از آکنه پشتیبانی کند (7منبع قابل اعتماد، 23منبع قابل اعتماد)

روغن همچنین ممکن است به هیدراتاسیون پوست کمک کند ، که برای جلوگیری از آکنه مهم است (18منبع قابل اعتماد)

اینکه روغن آرگان در درمان آکنه شما مؤثر باشد به احتمال زیاد بستگی دارد. اگر با خشکی پوست یا سوزش عمومی مبارزه می کنید ، روغن آرگان ممکن است راه حلی را ارائه دهد. اما اگر آکنه شما به دلیل هورمون ها ایجاد شود ، روغن آرگان به احتمال زیاد تاثیر قابل توجهی نخواهد داشت.

۱۲. آسان برای اضافه کردن آن به روال زندگی خودتون

از آنجا که روغن آرگان به طور فزاینده ای رایج شده است ، افزودن آن به روال سلامتی و زیبایی خود آسان تر از همیشه است.

این ماده در اکثر فروشگاه های مواد غذایی عمده فروشی ، داروخانه ها و خرده فروشان آنلاین و همچنین در meforosh .ir دردسترس است.

برای پوست

روغن آرگان معمولاً به صورت خالص به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد – بلکه اغلب در محصولات آرایشی مانند لوسیون ها و کرم های پوستی نیز وجود دارد.

در حالی که می توان آن را به طور مستقیم بر روی پوست خود مالید ، بهتر است با مقدار بسیار کمی شروع کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه عارضه جانبی نداشته باشید.

برای مو

شما می توانید روغن آرگان را مستقیماً روی موهای مرطوب یا خشک بمالید تا رطوبت را بهبود ببخشد ، شکستگی را کاهش داده و یا باعث حالت دادن به موهایتان شود.

همچنین گاهی اوقات در شامپوها یا نرم کننده ها قرار می گیرند.

اگر اولین بار است که از آن استفاده می کنید ، با مقدار کمی شروع کنید تا ببینید که روی موهای شما چه جوابی می دهد. اگر به طور طبیعی ریشه های چربی دارید ، آرگان را فقط در سر موهای خود بمالید تا سرتان بیش از حد چرب نشود.

برای آشپزی

اگر علاقمند به استفاده از روغن آرگان با مواد غذایی هستید ، به دنبال انواع مختلفی باشید که به طور خاص برای پخت و پز در بازار عرضه می شوند ، یا مطمئن شوید که 100٪ روغن آرگان خالص خریداری می کنید.

روغن آرگان که برای اهداف آرایشی به بازار عرضه می شود ممکن است با سایر ترکیباتی که نباید از آنها استفاده کنید مخلوط شود.

به طور سنتی، نان را در آن فرو برده و نوش جان کنید.برای ظروف با حرارت بالا مناسب نیست زیرا به راحتی می سوزد.

خلاصه: روغن آرگان به دلیل افزایش محبوبیت اخیر ، به طور گسترده ای در دسترس بوده و استفاده از آن برای پوست ، مو و مواد غذایی بسیار آسان است.

حرف آخر

روغن آرگان قرنهاست که برای انواع مواد غذایی ، مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

سرشار از مواد مغذی ضروری ، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به جلوگیری از بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی ، دیابت و سرطان کمک کند. همچنین ممکن است انواع بیماری های پوستی را درمان کند.

در حالی که تحقیقات فعلی به طور قطعی نمی توانند بیان کنند که روغن آرگان برای درمان هر یک از این شرایط مؤثر است ، بسیاری از افراد پس از استفاده از آن نتایج مطلوب را گزارش می دهند.

اگر به روغن آرگان کنجکاو هستید ، امروزه پیدا کردن و استفاده از آن آسان است.

 

روغن ماکادمیا و خواص آن

در سال‌های اخیر نام روغن ماکادمیا بیشتر از همیشه به گوش می‌رسد.
یک نوع فندق با اصالت استرالیایی که به گفتن محققان خواص و فواید بی‌نظیری برای سلامت و جوانسازی پوست صورت و موهای آسیب دیده ، قلب و لاغری و کاهش وزن و نیز بهبود عملکرد مغز دارد.
ظاهرا بومیان استرالیا قرن‌هاست از روغن ماکادمیا به خاطر خواص بالای غذای و وفور آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن استفاده می‌کنند.
به همین مناسبت ۶ خاصیت روغن ماکادمیا اصل برای پوست صورت و مو ، لاغری و کاهش وزن، سلامت قلب و بهبود عملکرد مغز و … و نیز طریقه مصرف روغن ماکادمیا را از سایت
medical news today و empowered suntenance
بخوانید meforosh.irدر سایت 

 

چطور از روغن ماکادمیا برای جوانسازی پوست صورت و مو استفاده کنیم؟

۶ خاصیت روغن ماکادمیا برای جوانسازی پوست صورت و مو،سرطان،لاغری،دیابت و...

برای استفاده از روغن ماکادمیا جهت جوانسازی پوست صورت و مو و ابرو به روش‌های زیر عمل کنید:

*روغن ماکادمیا را می‌توانید به طور مستقیم روی پوست پاکیزه صورت بمالید و از آن به عنوان مرطوب کننده پوست استفاده کنید.
اگر روغن ماکادمیا را با روغن جوجوبا مخلوط کنید و روی پوست صورت بمالید (البته اگر پوست صورت‌تان خشک است) نتیجه بسیار بهتر می‌شود.

*روغن ماکادمیا یک پاک کننده آرایش عالی است.
طرز استفاده از روغن ماکادمیا برای پاک کردن صورت هم بسیار ساده است.
چند قطره روغن ماکادمیا را روی پد پاک کننده صورت بریزید و آرایش و حتی ریمل خود را پاک کنید.
اگر برای این کار روغن ماکادمیا را با جوجوبا ترکیب کنید هم نتیجه عالی می‌شود.

*روغن ماکادمیا یک سرم عالی برای مراقبت از پوست نازک و حساس دور چشم است.

روغن ماکادمیا به سرعت جذب پوست می‌شود و حتی به عنوان زیرساز آرایش هم از آن می‌توان استفاده کرد.
طریقه استفاده از روغن ماکادمیا برای دور چشم به این ترتیب است که چند قطره از آن را روی انگشت شصت بریزید و به آرامی از قسمت داحل به بیرون روی پوست اپاکیزه طراف چشم بمالید.

روغن ماکادمیا تقویت کننده پوست ومو 75 میل
خرید روغن ماکادمیا

 

*از ماکادمیا به عنوان تونر پوست هم می‌توانید استفاده کنید. بعد از پاک کردن آرایش و شستن صورت با شوینده مناسب با پوست، چند قطره روغن ماکادمیا روی پد بریزید و به صورت دورانی پوست صورت را با آن پاک کنید.

*علاوه بر مرطوب کردن پوست صورت با ماکادمیا، از روغن ماکادمیا به عنوان مرطوب کننده پوست بدن به خصوص بعد از حمام هم می‌توانید استفاده کنید.

*همان‌طور که گفتیم روغن ماکادمیا یک گزینه عالی برای جوانسازی پوست صورت و بدن و مو است.
اگر موهای خشک، آسیب دیده یا نازک دارید بعد از حمام آب موها را بگیرید و چند قطره روغن ماکادمیا روی موی مرطوب بریزید و ماساژ دهید.
روغن ماکادمیا موخوره را از بین می‌برد، موهای خشک و آسیب دیده را احیا می‌کند و موهای نازک را ضخیم می‌کند.

خرید ماسک مو دو فاز حاوي روغن ماکادميا
خرید ماسک مو دو فاز حاوي روغن ماکادميا

 
 

خواص روغن ماکادمیا برای سلامت قلب، لاغری و کاهش وزن و بهبود عملکرد مغز

 

۱-کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی

مطالعات صورت گرفته حاکی از آن است که خوردن آجیل‌های درختی از جمله ماکادمیا می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.
نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ در مردان مبتلا به کلسترول بالا حاکی از آن است که بعد از ۴ هفته خوردن آجیل ماکادامیا عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در آن‌ها کاهش پیدا کرد.
براساس برخی مطالعات، جایگزینی چربی‌های اشباع شده با چربی‌های اشباع نشده و غیر اشباع مانند مواد موجود در آجیل باعث افزایش سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا همان کلسترول «خوب» می‌شود.
یک مطالعه طولانی دیگر که به مدت چند سال روی گروهی از افراد در کشور سوئد صورت گرفته نشان می‌دهد که مصرف آجیل ممکن است ریسک فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی را کاهش دهد.

۲-اصلاح سندروم متابولیک و دیابت

سندروم متابولیک به وضعیتی گفته می‌شود که می‌تواند در بدن خطر ابتلا به دیابت، سکته مغزی و بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.
سندروم متابولیک در واقع شامل مواردی مثل فشار خون بالا، قند خون بالا، سطح پایین کلسترول خوب بدن یا HDL، گلیسیرید بالا و چربی اضافه شکم است.
به گفته انجمن قلب آمریکا حدود ۳۴ درصد از افراد بزرگسال در ایالات متحده مبتلا به سندروم متابولیک هستند و این آمار در سرتاسر جهان به سرعت رو به افزایش است.

نتایج برخی تحقیقات حاکی از آن است که مصرف برخی مواد غذایی حاوی چربی‌های مفید و اشباع شده مثل اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ و روغن‌هایی مثل ماکادمیا خطر ابتلا به سندروم متابولیک را کاهش می‌دهد و یا در افراد مبتلا اثرات این سندروم را کاهش می‌دهد.

طبق نتایج یک بررسی پژوهشی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد حاکی از آن است که خوردن یک رژیم غذایی حاوی مقادیر بالای MUFA  (رژیم غذایی بر پایه چربی‌های اشباع شده) می‌تواند فاکتورهای خطر متابولیک را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دهد.

HbA1c اندازه‌گیری مهمی برای مبتلایان به دیابت است. این میزان قند خون به طور متوسط ​​یک فرد طی ۲-۳ ماه گذشته است.
نتایج مطالعه‌ای بر روی موش‌های مبتلا به دیابت نشان داد که رژیم غذایی حاوی MUFAs به علاوه ورزش در کاهش HbA1c از خوردن صرفا چربی‌های اشباع شده یا ورزش به تنهایی، موثرتر است.
مطالعه دیگر نشان می دهد که آجیل درختی مانند آجیل ماکادامیا به بهبود کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک می‌کند.

۳-پیشگیری از سرطان

آجیل ماکادامیا حاوی نوعی ویتامین E به نام توکوترینول‌ها است.
براساس برخی تحقیقات، توکوترینوول‌ها ممکن است توانایی ضد سرطان بسیار بالایی داشته باشند. آجیل ماکادامیا حاوی مقدار قابل توجهی توکوتریونول است.
آجیل ماکادامیا همچنین حاوی ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئیدها است که با از بین بردن رادیکال‌های آزاد در بدن می‌توانند با سرطان مبارزه کنند.

 

۴-کمک به بهبود عملکرد مغز و محافظت از مغز

توکوترینول‌ها علاوه بر تاثیرات پیشگیری از سرطان، دارای اثرات محافظت از مغز هم هستند.
نتایج یک مطالعه حاکی از آن است که یک مکمل غنی از توکوتینولول در محافظت از سلول‌ها‌ی مغزی به خصوص در برابر اثرات ترشح بیش از حد اسید آمینه گلوتامات کمک می‌کند، که ممکن است در پیشرفت بیماری آلزایمر و پارکینسون نقش داشته باشد.
گلوتامات یکی از اسیدهای آمینه‌های موجود در مواد غذایی مثل گوشت قرمز است که در بدن هم ترشح می‌شود.
همچنین، گلوتامات اسید آمینه اصلی موجود در شیر مادر است که برای رشد مغزی نوزاد بسیار ضروری است. گلوتامات بیشتر در مغز و سیستم عصبی مرکزی متمرکز شده و به عنوان یک انتقال دهنده عصبی تحریک کننده عمل می‌کند.
اما مسئله اینجاست که میزان بیش از حد گلوتامات در مغز می‌تواند به مرگ سلولی منجر شود و با یادگیری مغز را مختل کرده و با علائم افسردگی هم مرتبط است.
همچنین، فرض بر این است که سمیت ناشی از این شرایط می‌تواند در بیماری های انحطاط عصبی مانند آلزایمر نقش داشته باشد.

یک مطالعه دیگر در مورد موش ها نشان می‌دهد که اولئیک اسید، یکی از اصلی‌ترین چربی های اشباع نشده موجود در آجیل ماکادامیا ، می‌تواند از مغز در برابر برخی از انواع استرس اکسیداتیو محافظت کند.

 

۵-روغن ماکادمیا باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود

آجیل ماکادامیا و روغن آن از جمله غنی‌ترین منابع اسید پالمیتولئیک و یک چربی غیر اشباع شده به نام امگا ۷ است.
محققان در یک مطالعه به مدت ۲۸ روز به یک گوسفند اسید پالمیتولئیک دادند و نتایج نشان به دست آمده مشخص کرد که تا ۷۷ درصد افزایش وزن او را کاهش داد.
با این حال متخصصان هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که اسید پالمیتولئیک که برای انسان هم اثرات کاهش وزن و لاغری دارد یا خیر. نتایج یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد که تغذیه موش‌ها با روغن آجیل ماکادامیا به عنوان یک مکمل بعد از ۱۲ هفته باعث کاهش اندازه سلول‌های چربی آن‌ها شده است.

۶-کاهش احساس گرسنگی

فندق ماکادامیا حاوی پروتئین، مقادیر زیادی چربی‌های مفید و فیبر است.
این مواد مغذی می‌توانند به فرد کمک کنند تا مدت طولانی‌تری احساس سیری کند و در نتیجه در پروسه کاهش وزن موفق شود. چربی موجود در ماکادمیا از نوع اشباع است و هضم آن مدت طولانی‌تر زمان می‌برد.
پروتئین و فیبر هم به جلوگیری از افت قند خون تا مدت طولانی پیشگیری می‌کند و در نتیجه فرد دیرتر احساس گرسنگی می‌کند.
لازم به ذکر است که خرید و فروش روغن ماکادمیا در اغلب مغازه‌های روغن‌گیری معتبر با قیمت مناسب انجام می‌شود.