روغن آرگان و خواص آن

12 فواید و کاربردهای روغن آرگان

 

روغن آرگان قرن ها جزء غذاهای اساسی آشپزی در مراکش بوده است – نه تنها به دلیل عطر و طعم لطیف و مغذی ، بلکه دارای طیف گسترده ای از مزایای بالقوه سلامتی است.

این روغن گیاهی که به طور طبیعی وجود دارد و از هسته میوه درخت ارگان گرفته می شود.

اگرچه بومی مراکش است ، اکنون روغن آرگان در سراسر جهان برای انواع کاربردهای آشپزی ، آرایشی و دارویی استفاده می شود.

در این نوشته 12 مورد از مهمترین مزایای سلامتی و استفاده از روغن آرگان توضیح داده شده است.

1. حاوی مواد مغذی ضروری است

روغن آرگان در درجه اول از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است.

بیشتر چربی روغن آرگان از اولئیک و اسید لینولئیک ناشی می شود ( 1 ).

تقریباً 29-36٪ از میزان اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 حاصل می شود و این منبع خوبی برای این ماده مغذی اساسی است ( 1 ).

اسید اولئیک ، اگرچه ضروری نیست ، اما 43-49٪ از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است. همچنین موجود در روغن زیتون ، اسید اولئیک به دلیل تأثیر مثبت بر سلامت قلب مشهور است ( 1 ،2منبع قابل اعتماد)

علاوه بر این ، روغن آرگان منبع غنی ویتامین E است که برای پوست ، مو و چشم سالم لازم است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند است ( 1 ).

خلاصه : روغن آرگان منبع خوبی از اسیدهای چرب لینولئیک و اولئیک است ، دو چربی که به عنوان سلامتی شناخته شده است. همچنین دارای مقادیر زیادی ویتامین E است.

 

۲- دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است

ترکیبات مختلف فنلیک موجود در روغن آرگان احتمالاً دلیل بسیاری از ظرفیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی روغن آرگان است.

روغن آرگان سرشار از ویتامین E یا توکوفرول است که یک ویتامین محلول در چربی است و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مضر رادیکالهای آزاد عمل می کند ( 1 ).

سایر ترکیبات موجود در روغن آرگان مانند CoQ10 ، ملاتونین و استرولهای گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی آن نقش دارند (3منبع قابل اعتماد، 4منبع قابل اعتماد، 5منبع قابل اعتماد)

یک مطالعه اخیر نشان داد که کاهش قابل توجهی در نشانگرهای التهابی در موشهایی که از روغن ارگان تغذیه می شوند قبل از قرار گرفتن در معرض سم کبدی بسیار التهابی ، در مقایسه با گروه کنترل (6منبع قابل اعتماد)

علاوه بر این ، برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان نیز می تواند مستقیماً بر روی پوست شما اعمال شود تا التهاب ناشی از صدمات یا عفونت ها کاهش یابد (7منبع قابل اعتماد)

اگرچه این نتایج دلگرم کننده است ، تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده از روغن آرگان در داروهای انسانی برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مورد نیاز است.

خلاصه: ترکیبات متعدد موجود در روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو کمک کند ، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.


خرید کرم مرطوب کننده تیوپی حاوی روغن آرگان
 

۳. ممکن است سلامت قلب را تقویت کند

روغن آرگان منبع غنی از اسید اولئیک است که یک چربی امگا 9 اشباع نشده و غیر اشباع است ( 1 ).

اسید اولئیک همچنین در چندین غذای دیگر از جمله روغن آووکادو و روغن زیتون وجود دارد و اغلب به اثرات محافظتی در قلب مورد توجه است (2منبع قابل اعتماد، 8منبع قابل اعتماد)

یک تحقیق کوچک انسانی خاطرنشان کرد: روغن آرگان از نظر تأثیر آن بر میزان آنتی اکسیدان در خون با روغن زیتون در کاهش خطر بیماری قلبی مشابه است (9منبع قابل اعتماد)

در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر ، مصرف بیشتر روغن آرگان با سطح پایین تر کلسترول LDL “بد” و سطح بالاتر آنتی اکسیدان ها در خون همراه بود (10منبع قابل اعتماد)

در یک مطالعه در مورد خطر بیماری های قلبی در 40 فرد سالم ، افرادی که روزانه 15 گرم روغن آرگان مصرف کرده اند به مدت 30 روز ، به ترتیب 16٪ و 20٪ کاهش در سطح “بد” LDL و تری گلیسیرید را تجربه کردند ( 11 ).

اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما مطالعات بیشتری برای درک بهتر چگونگی پشتیبانی روغن آرگان از سلامت قلب در انسان لازم است.

خلاصه: اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های روغن آرگان ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کنند ، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

 

۴- ضد دیابت

برخی تحقیقات اولیه حیوانات نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند .

دو مطالعه منجر به کاهش چشم گیری در قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موش هایی که رژیم غذایی با قند زیاد را در کنار روغن آرگان داشتند تغذیه می کنند (12منبع قابل اعتماد، 13منبع قابل اعتماد)

این مطالعات تا حد زیادی این مزایا را به محتوای آنتی اکسیدان روغن نسبت داده اند.

با این حال ، چنین نتایج لزوماً دلالت بر این ندارند که تأثیرات مشابهی در انسان دیده می شود. بنابراین ، تحقیقات انسانی لازم است.

خلاصه: برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است قند خون و مقاومت به انسولین را کاهش دهد تا از ابتلا به دیابت جلوگیری کند. این گفته ، مطالعات انسانی فاقد آن است.

 

۵- ضد صرطان

روغن آرگان ممکن است رشد و تولید مثل سلولهای سرطانی خاص را کند کند.

یک مطالعه لوله آزمایش از ترکیبات پلی فنلی از روغن آرگان به سلولهای سرطانی پروستات استفاده کرد. عصاره رشد 50٪ سلولهای سرطانی را نسبت به گروه کنترل مهار کرد (14منبع قابل اعتماد)

در یک آزمایش لوله آزمایش دیگر ، یک مخلوط از نظر دارویی از روغن آرگان و ویتامین E میزان مرگ سلولی در نمونه های سلولی سرطان پستان و روده بزرگ را افزایش داده است (15منبع قابل اعتماد)

اگرچه این تحقیق مقدماتی جالب توجه است ، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا روغن آرگان می تواند برای درمان سرطان در انسان مورد استفاده قرار گیرد یا خیر .

خلاصه: برخی از مطالعات لوله آزمایش اثرات بالقوه مبارزه با سرطان روغن آرگان را نشان داد ، اگرچه مطالعات بیشتری لازم است.

۶. ضد پیری پوست

 

روغن آرگان به سرعت به یک ماده محبوب بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل شده است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف رژیم غذایی روغن آرگان ممکن است با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو باعث کند شدن روند پیری شود (16منبع قابل اعتماد)

همچنین ممکن است از ترمیم و مراقبت از پوست سالم هنگام استفاده مستقیم بر روی پوست شما پشتیبانی کند ، بنابراین علائم بصری پیری را کاهش می دهد (7منبع قابل اعتماد)

برخي مطالعات انساني نشان مي دهد كه روغن آرگان – هضم شده و به طور مستقيم مصرف مي شود – براي افزايش خاصيت ارتجاعي پوست و هيدراسيون در زنان يائسه مؤثر است17منبع قابل اعتماد، 18منبع قابل اعتماد)

درنهایت ، تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

خلاصه: چند مطالعه کوچک نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است در کاهش علائم پیری ، چه در هنگام مصرف و یا مستقیم روی پوست شما موثر باشد.

۷. ضد مشکلات پوست

روغن آرگان برای ده ها سال به ویژه در شمال آفریقا ، از آنجا که منشاء درختان آرگان است ، یک درمان خانگی محبوب برای درمان مشکلات التهابی پوست است.

اگرچه شواهد علمی محدودی در مورد توانایی روغن آرگان در درمان عفونتهای خاص پوست وجود دارد ، اما هنوز هم به طور مکرر برای این منظور استفاده می شود.

با این حال ، تحقیقات فعلی نشان می دهد که روغن آرگان حاوی چندین ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است ، به همین دلیل به نظر می رسد که این امر باعث درمان بافت پوست می شود (7منبع قابل اعتماد)

به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه: در حالی که روغن آرگان به طور سنتی برای درمان عفونت های پوستی استفاده می شود ، شواهد محدودی برای حمایت از این امر وجود دارد. گفته می شود ، ترکیبات ضد التهابی ممکن است به نفع بافت پوست باشد.

۸. بهبودی آثار زخم

روغن آرگان ممکن است روند بهبود زخم را تسریع کند.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که افزایش قابل توجهی در ترمیم زخم در موش هایی که روغن آرگان در سوختگی درجه دو آنها دو بار در روز به مدت 14 روز نشان داده شده است (19منبع قابل اعتماد)

اگرچه این داده ها با اطمینان خاصی اثبات نمی کنند ، اما نشان دهنده نقش احتمالی روغن آرگان در بهبود زخم ها و ترمیم بافت ها است.

گفت: تحقیقات انسانی لازم است.

خلاصه: در یک مطالعه حیوانات ، روغن آرگان برای سوزاندن زخم ها بهبود یافته تسریع شده است. با این حال ، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

۹. اثر مرطوب کنندگی پوست و مو

اسیدهای اولئیک و لینولئیک که بیشتر چربی روغن آرگان را تشکیل می دهند مواد مغذی حیاتی برای حفظ پوست و موی سالم هستند ( 1 ، 20 ).

روغن آرگان اغلب به طور مستقیم بر روی پوست و مو تجویز می شود اما ممکن است هنگام مصرف نیز موثر باشد.

در یک مطالعه ، هر دو کاربرد خوراکی و موضعی روغن آرگان باعث افزایش رطوبت پوست در زنان یائسه شد (18منبع قابل اعتماد)

اگرچه در مورد استفاده خاص از روغن آرگان برای سلامتی مو تحقیق خاصی صورت نگرفته است ، اما برخی تحقیقات نشان می دهد روغنهای گیاهی دیگر با مشخصات غذایی قابل مقایسه ممکن است باعث کاهش انتهای شکاف و سایر آسیبهای مو شوند (21منبع قابل اعتماد)

خلاصه: روغن آرگان از محبوبیت زیادی برای مرطوب کردن پوست و مو استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب موجود در روغن آرگان ممکن است از پوست سالم و آبرسان پشتیبانی کرده و آسیب های مو را کاهش دهد.

ماسک مو دو فاز حاوي روغن آرگان 200 ميل

خرید ماسک مو حاوی روغن آرگان
 

۱۰. اغلب برای درمان و جلوگیری از علائم گرفتگی عضلات استفاده میکنند

از روغن آرگان غالباً برای جلوگیری و کاهش علائم کشش استفاده می شود ، اگرچه هیچ تحقیقی برای اثربخشی آن انجام نشده است.

در واقع ، هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد هر نوع درمان موضعی ابزاری مؤثر برای کاهش علائم کشش است (22منبع قابل اعتماد)

با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند – به همین دلیل است که بنابراین بسیاری از افراد موفقیت در استفاده از آن را برای علائم کششی اذعان میکنند (7منبع قابل اعتماد، 17منبع قابل اعتماد)

خلاصه: روغن آرگان غالباً به عنوان درمانی برای درمان علائم کششی مورد استفاده قرار می گیرد.

۱۱. ضد آکنه

برخی منابع ادعا می کنند روغن آرگان یک درمان مؤثر برای آکنه است ، اگرچه هیچ تحقیق علمی سختگیرانه ای از این امر پشتیبانی نمی کند.

گفته می شود ، ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی روغن آرگان ممکن است از کاهش قرمزی و تحریک پوست ناشی از آکنه پشتیبانی کند (7منبع قابل اعتماد، 23منبع قابل اعتماد)

روغن همچنین ممکن است به هیدراتاسیون پوست کمک کند ، که برای جلوگیری از آکنه مهم است (18منبع قابل اعتماد)

اینکه روغن آرگان در درمان آکنه شما مؤثر باشد به احتمال زیاد بستگی دارد. اگر با خشکی پوست یا سوزش عمومی مبارزه می کنید ، روغن آرگان ممکن است راه حلی را ارائه دهد. اما اگر آکنه شما به دلیل هورمون ها ایجاد شود ، روغن آرگان به احتمال زیاد تاثیر قابل توجهی نخواهد داشت.

۱۲. آسان برای اضافه کردن آن به روال زندگی خودتون

از آنجا که روغن آرگان به طور فزاینده ای رایج شده است ، افزودن آن به روال سلامتی و زیبایی خود آسان تر از همیشه است.

این ماده در اکثر فروشگاه های مواد غذایی عمده فروشی ، داروخانه ها و خرده فروشان آنلاین و همچنین در meforosh .ir دردسترس است.

برای پوست

روغن آرگان معمولاً به صورت خالص به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد – بلکه اغلب در محصولات آرایشی مانند لوسیون ها و کرم های پوستی نیز وجود دارد.

در حالی که می توان آن را به طور مستقیم بر روی پوست خود مالید ، بهتر است با مقدار بسیار کمی شروع کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه عارضه جانبی نداشته باشید.

برای مو

شما می توانید روغن آرگان را مستقیماً روی موهای مرطوب یا خشک بمالید تا رطوبت را بهبود ببخشد ، شکستگی را کاهش داده و یا باعث حالت دادن به موهایتان شود.

همچنین گاهی اوقات در شامپوها یا نرم کننده ها قرار می گیرند.

اگر اولین بار است که از آن استفاده می کنید ، با مقدار کمی شروع کنید تا ببینید که روی موهای شما چه جوابی می دهد. اگر به طور طبیعی ریشه های چربی دارید ، آرگان را فقط در سر موهای خود بمالید تا سرتان بیش از حد چرب نشود.

برای آشپزی

اگر علاقمند به استفاده از روغن آرگان با مواد غذایی هستید ، به دنبال انواع مختلفی باشید که به طور خاص برای پخت و پز در بازار عرضه می شوند ، یا مطمئن شوید که 100٪ روغن آرگان خالص خریداری می کنید.

روغن آرگان که برای اهداف آرایشی به بازار عرضه می شود ممکن است با سایر ترکیباتی که نباید از آنها استفاده کنید مخلوط شود.

به طور سنتی، نان را در آن فرو برده و نوش جان کنید.برای ظروف با حرارت بالا مناسب نیست زیرا به راحتی می سوزد.

خلاصه: روغن آرگان به دلیل افزایش محبوبیت اخیر ، به طور گسترده ای در دسترس بوده و استفاده از آن برای پوست ، مو و مواد غذایی بسیار آسان است.

حرف آخر

روغن آرگان قرنهاست که برای انواع مواد غذایی ، مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

سرشار از مواد مغذی ضروری ، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به جلوگیری از بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی ، دیابت و سرطان کمک کند. همچنین ممکن است انواع بیماری های پوستی را درمان کند.

در حالی که تحقیقات فعلی به طور قطعی نمی توانند بیان کنند که روغن آرگان برای درمان هر یک از این شرایط مؤثر است ، بسیاری از افراد پس از استفاده از آن نتایج مطلوب را گزارش می دهند.

اگر به روغن آرگان کنجکاو هستید ، امروزه پیدا کردن و استفاده از آن آسان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید