روغن زیتون و خواص آن

آیا روغن زیتون می تواند رشد مو را تحریک کند؟

روغن زیتون ، معمولاً به رنگ زرد روشن یا سبز روشن ، روغنی است که به طور طبیعی با فشار دادن زیتون استخراج می شود. به طور معمول از منطقه مدیترانه وارد می شود – خصوصاً اسپانیا ، یونان و ایتالیا.

روغن زیتون سرشار از اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها است. این ترکیب شیمیایی بی نظیر بخشی از این است که چرا برخی از فرهنگ ها از آن برای بهبود بافت و ظاهر مو استفاده کرده اندبرای قرن هامنبع قابل اعتماد.

حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روغن زیتون می تواند پوست سر شما را تسکین دهد ، فولیکول مو را تقویت کند و رشد مو را به طور بالقوه تحریک کند. 

تحقیق

در یک  مطالعه روی موش هامنبع قابل اعتمادمحققان دریافتند كه استفاده از مواد مشتق شده از درخت زیتون باعث افزایش رشد مو می شود. با این حال ، این مطالعه مطمئناً آنچه را که باید در مورد روغن زیتون و رشد مو بدانیم ، به ما نمی گوید.

اول ، ما نمی دانیم که آیا این نتایج به موهای انسان می رسد یا نه. دوم ، ما نمی دانیم که آیا روغن زیتون همان اثر سایر عناصر درخت زیتون را خواهد داشت یا خیر.

ما این را می دانیم: روغن زیتون میوه درختی به نام Olea europaea است و چربی بنام اسید اولئیک بیشتر ترکیب روغن زیتون را تشکیل می دهد. اسید اولئیک خاصیت آنتی اکسیدانی دارد ، کهمیتواند کمک کندمنبع قابل اعتماد اثرات ریزش مو را کند کند.

محصولات زیتون نیز میتواند است  خواص ضد باکتریایی داشته باشد،منبع قابل اعتماد که به طور بالقوه می تواند در پوست سر نقش داشته باشد.

روغن زیتون پتانسیل کمک به کاهش و جلوگیری از خرد شدن شکافها را نشان داده است.

بنابراین در حالی که ممکن است شواهد مشخصی نداریم مبنی بر اینکه روغن زیتون باعث تقویت رشد مو می شود ، می دانیم که این ماده دارای خصوصیات محافظتی و تغذیه ای است که ممکن است موهای شما را سالم تر جلوه دهد.

این خصوصیات ممکن است این حس را ایجاد کند که موهای شما سریعتر رشد می کنند ، حتی اگر هیچ مدرکی مبنی بر وجود روغن زیتون در رشد موها وجود نداشته باشد.

 
درمان موها با زیتون

روغن زیتون یک ماده فعال در بسیاری از محصولات مو از جمله برخی از شامپوها و نرم کننده ها  و ماسک ها محسوب می شود.

اگر ترجیح می دهید موهای خود را با روغن خالص زیتون درمان کنید ، می توانید با استفاده از آن به عنوان ماسک DIY بر روی سر خود این کار را انجام دهید . در اینجا مراحل استفاده از روغن زیتون در تلاش برای تقویت رشد مو آورده شده است:

نحوه انجام ماسک مو روغن زیتون

  1. حدود 1/8 تا 1/4 از یک فنجان روغن زیتون را برای درمان کل سر خود اندازه بگیرید. به خاطر داشته باشید که همه روغن ها به پوست و فولیکول های مو جذب نمی شوند. کمتر بیشتر است همیشه می توانید تعداد دفعات بیشتری استفاده کنید ، اما سخت است که یک بار بیش از حد موهای خود را چرب کنید.
  2. دستان خود را به هم بمالید تا روغن کمی در کف دست شما گرم شود.
  3. روغن را به آرامی و به آهستگی داخل پوست سر خود ماساژ دهید. توجه خاصی به تاج سر خود کنید ، روغن را به سمت ریشه موهای خود بکشید. همچنین مقداری روغن زیتون را در انتهای موهای خود اضافه کنید تا به ترمیم شکافهای شکسته کمک کند.
  4. موهای خود را با کلاه دوش بگیرید و بگذارید روغن درمانی در پوست سر شما خیس شود. بسیاری از افراد اجازه می دهند روغن برای حداقل 15 دقیقه جذب شود – هرچند هیچ مدرکی برای اثبات این که چه دوره زمانی مفیدتر باشد وجود ندارد.
  5. برای از بین رفتن چربی باید موهای خود را شامپو کنید. موهای خود را با آب ولرم و شامپوی مورد علاقه خود بشویید. از آب گرم خودداری کنید ، زیرا می تواند به موهای شما آسیب برساند. برای بیرون کشیدن روغن لازم است دو بار یا بیشتر از آن استفاده کنید ، بشویید و تکرار کنید.

به خاطر داشته باشید که نیازی به انجام این روش درمانی روزانه ندارید.

استفاده از ماسک روغن زیتون یک بار در هفته یا حتی دو بار در ماه می تواند برای دیدن موهای قوی تر کافی باشد. تا آنجا که پتانسیل رشد مو در این درمان وجود دارد ، مسافت پیموده شده شما ممکن است متفاوت باشد.

ماسک مو دو فاز حاوي روغن زیتون 200 ميل

خرید ماسک مو حاوی روغن زیتون

آیا روغن زیتون مرطوب کننده خوبی برای چهره شماست؟

روغن زیتون از زیتون گرفته شده و جزء رژیم های مدیترانه ای است. این روغن هنگام مصرف فواید غذایی زیادی دارد ، اما به طور مکرر روی پوست و مو نیز استفاده می شود.

در مورد فواید استفاده از روغن زیتون روی صورت بیشتر بدانید و نحوه استفاده از آن را برای بهترین نتیجه کشف کنید.

فواید روغن زیتون برای پوست و صورت

برخی از فواید احتمالی روغن زیتون برای پوست شامل موارد زیر است:

1. محتوای آنتی اکسیدانی

روغن زیتون ممکن است به جلوگیری از علائم زودرس پیری روی پوست کمک کند.

روغن زیتون به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند ، ماده ای است که از اکسیداسیون جلوگیری می کند. اکسیداسیون فرایندی است که می تواند رادیکالهای آزاد تولید کند ، مواد شیمیایی هستند که به طور بالقوه می توانند به سلولها آسیب رسانند و ممکن است در پیشرفت سرطان نقش داشته باشند .

آنتی اکسیدان ها هنگام استفاده روی پوست ، می توانند از پیری زودرس جلوگیری کنند. همچنین برخی تحقیقات حاکی از آن است که قرار دادن روغن زیتون بر روی پوست پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است با سلولهای مسبب سرطان مبارزه کند.

در این مطالعه ، دانشمندان روغن را روی پوست موشهایی که در معرض اشعه ماوراء بنفش بالقوه مضر (UV) قرار داشتند ، قرار دادند. رشد تومور در موشهایی که روغن زیتون بر روی پوست خود داشتند در مقایسه با کسانی که نکردند ، به طور قابل توجهی کمتر بود.

دانشمندان برای درک اثرات آنتی اکسیدان روغن زیتون بر روی پوست انسان باید تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام دهند.

2. مقدار ویتامین

روغن زیتون حاوی ویتامین های محلول در چربی A ، D ، E و K. برخی از این ویتامین ها برای پوست مفید هستند.

به عنوان مثال ، مردم در طول تاریخ از روغن ویتامین E به صورت موضعی برای معالجه انواع بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس و اگزما استفاده کرده اند .

3. اثرات ضد باکتریایی

ثابت شده که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی است. با این وجود ، مطالعات بسیار کمی در مورد توانایی روغن زیتون در کنترل باکتری های روی پوست وجود دارد.

یک مطالعه کوچک به بررسی تأثیر استفاده از روغن زیتون و روغن نارگیل بر باکتریهای استافیلوکوکوس اورئوس بر روی پوست پرداخت. نتایج نشان داد که هر دو روغن دارای خواص ضد باکتریایی هستند ، اما روغن نارگیل در از بین بردن باکتریها مؤثرتر است.

با این وجود ، ممکن است بعضی اوقات از روغن زیتون برای درمان عفونت های باکتریایی پوست استفاده شود. همچنین ممکن است بهبودی در افراد مبتلا به زخم پا ناشی از دیابت نوع 2 بهبود یابد .

4- اثر مرطوب کنندگی

روغن زیتون یک مرطوب کننده طبیعی محبوب است که اغلب برای نرم کردن پوست و مو استفاده می شود. 

 
 
نحوه استفاده روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون ماده ای در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی ، از جمله شستشوی صورت ، شستشوی بدن ، صابون و لوسیون ها است. روش های دیگر استفاده از روغن زیتون روی پوست عبارتند از:

مرطوب کنندگی و ضد آٰفتاب سوختگی

برخی از افراد از روغن زیتون به عنوان لوسیون مرطوب کننده با استفاده از مستقیم آن بر روی پوست ، قبل از لایه برداری استفاده می کنند. از طرف دیگر ، روغن را می توان روی پوست مرطوب استفاده کرد تا از احساس چرب شدن پوست جلوگیری شود.

براساس مطالعه اثرات آنتی اکسیدانی آن بر روی موش ها ، روغن زیتون میتواند هنگام استفاده در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب بسیار مفید باشد.

 

کرم مرطوب کننده تیوپی حاوی روغن زیتون 100 میل

خرید کرم مرطوب کننده حاوی روغن زیتون

 

لایه بردار

برای لایه برداری صورت و بدن و درمان مناطقی از پوست خشک یا پوسته پوسته شده ، فرد می تواند روغن زیتون و نمک دریا را برای تهیه یک اسکراب مخلوط کند.

افراد باید از نمک ریز دانه را بر روی صورت و سایر مناطق حساس استفاده کنند و دانه های درشت را بر روی بقیه بدن.

پاک کننده آرایش چشم

روغن زیتون هر ماده ضد آب را در آرایش چشم تجزیه می کند و باعث می شود راحت تر از بین بروند.

برای از بین بردن آرایش چشم ، کافی است چند قطره روغن زیتون را به یک توپ پنبه ای اضافه کرده و ناحیه چشم را به آرامی پاک کنید.

ماسک صورت

افرادی که پوست خشک دارند ممکن است مزایای استفاده از ماسک صورت روغن زیتون را داشته باشند. روغن زیتون که با ترکیباتی مانند سفیده تخم مرغ ، عسل یا جو دوسر مخلوط شده است می تواند صورت را نرم و آبرسانی کند.

درمان چین و چروک

روغن زیتون به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان ، میتواند باعث کاهش پیری پوست و چین و چروک شود. روغن را می توان در شب و یا بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب در اطراف ناحیه چشم استفاده کرد.

چرب کردن جای زخم

ویتامین ها و سایر آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون میتواند با کمک به سلول های پوستی در بازسازی ، جای زخم ها را محو کنند.

به سادگی روغن محلول را در زخم ها ماساژ دهید یا آن را با آب لیمو مخلوط کنید تا مناطقی از به دلیل فشار خون بالا در آن قسمت پوست تیره شده است  جای زخم درمان شود.

روغن زیتون همچنین میتواند برای جلوگیری یا درمان علائم کشیدگی عضلات استفاده شود ، اگرچه مطالعاتی در مورد اثربخشی آن نتایج متفاوتی یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید